Daňové ráje
Daňový ráj je označení pro země, které poskytují zahraničním (offshore) společnostem mimořádně výhodné daňové podmínky. Zisky zahraniční firmy, která byla založena v daňovém ráji, podléhají skutečně minimálnímu zdanění a dividendy offshore společnosti se nedaní vůbec. Pro offshore společnosti však také platí jisté podmínky: všechny podnikatelské aktivity offshore společnosti musí být prováděny mimo území země, kde je offshore společnost zapsána (t.j. mimo daňového ráje). Takže společníci offshore firmy musí být cizinci a offshore firma nesmí využívat k podnikání místní finance. To je hlavním cílem offshore společností – přilákat zahraniční kapitál. Pojďme se ale blíže podívat na země, které takového podnikání umožňují. Pojďme prozkoumat daňové ráje.
Belize
Jednoznačně nejznámější daňový ráj je Belize. Belize je malý stát v Karibské oblasti, konkrétně na východním pobřeží Střední Ameriky. Stát Belize se na hranicích setkává s Guatemalou a s Mexikem. Co se týká státního zřízení, v Belize je parlamentní demokracie i konstituční monarchie, na čele s britskou královnou Alžbětou II. Úředním jazykem v Belize je proto (jako v jediné zemi Střední Ameriky), angličtina. Měna v Belize je belizský dolar. Kurz belizského dolaru (BZD) je přímo vázán na americký dolar (USA), v poměru 2BZD: 1USD. Kromě výhodných podmínek pro zahraniční podnikání se Belize vyplatí i skutečně navštívit, například v rámci dovolené. Kromě toho, že si tam můžete užívat nádherné pláže a pobřeží Karibského moře, najdete tam mayské památky z doby 16.-17. století, protože Belize bylo součástí území říše Mayů.
Britské panenské ostrovy
Panenské ostrovy leží také jako Belize, v Karibské oblasti. Tvoří je více než 50 malých karibských ostrovů. Panenské ostrovy se dělí na britské, které jsou zámořským územím Spojeného království a americké, které jsou izolovaným územím USA. Právě britské Panenské ostrovy patří mezi daňové ráje. Dlouhá léta tvořilo hlavní složku ekonomiky Panenských ostrovů zemědělství. Na Panenských ostrovech se dařilo cukrové třtině, vždyť se pěstovala na plantážích. Od 60. let 20. století však začal vzkvétat turismus a také finanční služby, díky nimž dnes patří britské Panenské ostrovy k nejbohatším oblastem Karibiku. Už z názvu vyplývá, že úředním jazykem je tam angličtina a jako měna se používá americký dolar.
Seychely
Seychely, resp. Seychelská republika, je souostroví nacházející se v Indickém oceánu, na východ od Afriky. Mezi úřední jazyky patří angličtina ale i francouzština. Oficiální měnou na Seychelách je seychelská rupie. Z ekonomického hlediska jsou Seychely velmi vyspělou zemí, přičemž hlavním pilířem ekonomiky této země je cestovní ruch. Seychely jsou známé jako luxusní destinace, ale mnoho lidí je zná právě ve spojení s pojmem „daňový ráj“.