Centrem každého bytu či rodinného domu je obývák. Je to místo, kde se celá rodina setkává, relaxuje, odpočívá a i místo, kde přijímáme návštěvy, organizujeme posezení s přáteli či rodinné oslavy. Základní komponenty této místnosti jsou obývací stěny a sedací soupravy, proto je výběr obývací stěny velmi důležitý nejen z hlediska designu, ale i funkčnosti a kvality.

Podle čeho vybíráme obývací stěny?

Obývací stěny - knižnice
Obývací stěna – knihovna

Obývací stěny musí už na první pohled vypadat pěkně a musí být praktické, účelné a lehce udržovatelné. Na trhu najdete velké množství obývacích stěn, které si můžete koupit buď jako celek nebo po částech. V druhém případě máte možnost sestavit si obývací stěnu podle vašich představ. Ovšem v takovém případě musíte počítat, že za obývací stěnu v konečném důsledku zaplatíte více než za stěnu, kterou si objednáte jako celek. Pokud nemáte s penězi problém, můžete zvolit ještě třetí možnost a tou je obývací stěna přesně na míru. Jak již bylo řečeno, tato možnost vás vyjde nejdráže, ale například do malých bytů, kam se normální obývací stěna nevejde, je to jediná možnost.

Obývací pokoj by měl celkově působit příjemným a útulným dojmem. Všechny kusy nábytku by spolu s doplňky měly působit harmonicky a uceleně. Určitě není vhodné kombinovat různé styly. Pokud máte obývací část propojenou s jídelnou či kuchyní, je potřebné myslet na všechny tyto místnosti jako celek a tomu také podřídit zařízení a vybavení místnosti.

Jaké obývací stěny na trhu najdeme?

Obývací stěny
Obývací stěna na míru

Obývací stěny si můžete vybrat v mnohých provedeních od různých druhů laminátu, přírodní dýhu až po masiv. Co se kvality týče, tak masiv je tou nejlepší volbou. Ovšem musíte se připravit na to, že za masivní dřevo si připlatíte – za kvalitu se platí. Pokud se však pro tuto možnost rozhodnete, určitě nebudete litovat. Masiv (borovice, buk, smrk) je velmi oblíbený díky své zdravotní nezávadnosti a nadčasovosti. Navíc nábytek z masivu dodá místnosti pocit útulnosti. Naopak velkou nevýhodou je vlhkost. Stejně jako u každého dřeva, tak i u masivu toto může být problém.

Do obývacích stěn se používají i zrcadla, která jim dodají originalitu a jedinečnost. Navíc použití skla a skleněných vitrín dodá celé obývací stěně a následně i vašemu obývacímu pokoji eleganci. Sklo nemusí být jen transparentní ale i matné, neprůhledné nebo barevné. Při výběru nábytku nezapomínejte na zútulnění a dotvoření příjemné atmosféry obývacího pokoje pomocí různých doplňků (polštářky, záclony a podobně).