Parfém Moschus byl vyráběn zejména v období 1970 do 1980. Licenci na výrobu Moschus parfum oil získalo jen několik společností, což ho dělalo už tehdá exkluzívní. V dnešní době se vyrábí  v minimálním množství a je raritou ve světě parfémů.

Moschus / mošus je zastaralý název pro pižmo (ang. Musk), které je srdcem pižmových parfémů. Pižmo patří k nejpopulárnějším parfémovým olejům, pro svou specificky vonící aromatickou látku, která se již staletí používá nejen v parfumerii a kosmetika, ale také v medicíně. Dá se říci, že je nenahraditelná v aromaterapii.

Lidé si pižmové vůně oblíbili pro jejich příjemnou živočišnou vůni a intenzitu, která je ohromně silná – cítit ji jako smyslnou, sladkokyselou, místy s kořenitými nebo dřevitými podtóny.

Pižmová vůně bývá kromě jiného považována také za vůni čistoty, proto se často používá jako přísada do krémů, mýdla a dětských zásypů.

moschus parfum oil
Moschus parfum oil se získává žláz Kabara pižmového

Proč právě název moschus parfum oil?

Hlavní složkou je totiž přírodní živočišné pižmo získané ze žláz Kabara pižmového (Moschus moschiferus). Kromě tohoto druhu jsou využívány i přírodní mošusy z jiných druhů zvířat a rostlin, a také synteticky získávané pižmo.

Aktuálně se pižmo nejčastěji využívá v malém množství ve většině parfémech jako přísada na udržení intenzity, díky svým fixačním schopnostem, které prodlužují trávenost vůně parfému na pokožce. Získává se spíše synteticky, proto je původní moschus parfum oil tak vzácný. Kabar je totiž velmi ohroženým živočišným druhem. Už od dávných dob byl loven pro své „voňavé“ výměšky ze žláz, kterými si původně značili své teritorium. V době největšího zájmu o tuto pižmovou vůni, kdy se cenila víc než zlato, bylo v Asii ulovených až neuvěřitelných 400 tisíc kabarů za jeden rok! Jeho syntetická náhrada pomohla kabarům přežít, protože cena živočišného pižma rapidně klesla a tedy i zájem o ně. Vzniklo pár farem, kde se kabar chová výhradně kvůli získávání pižma a jsou tak chráněny před lovem.

moschus parfum oil
Pižmo Kabary využívají v období páření jako afrodiziakum

Věděli jste, že …?

To, že pižmo se získává ze žláz kabara, jste se dočetli výše. Ale věděli jste to, že se tyto voňavé výměšky používají zejména v období páření? Výměšek z pižmových žláz se označuje za velmi sladký a intenzivní, a také působí jako silné afrodiziakum.