Zahradní nábytek
Stylový zahradní nábytek

Příjemné chvíle relaxu uprostřed zeleně v rozkvetlé zahradě, rodinné grilovačky i posezení s přáteli – to je doopravdy lákává představa, která se s příchodem teplejších jarních či letních dní stává stále reálnějším zpestřením víkendů i všedních dní. Abychom si mohli takovou pohodu vychutnávat, je velice důležité, aby byly vaše relaxační prostory vybaveny opravdu kvalitním zahradním nábytkem.

Kromě samotného estetického efektu musí zahradní nábytek splňovat množství dalších podmínek. Například musí být alespoň částečně odolný vůči povětrnostním vlivům a výkyvům počasí, musí být stabilní, dobře skladovatelný a podobně. Existuje množství materiálů, ze kterého se nábytek vyrábí a každý z nich má své výhody a nevýhody. Záleží tedy pouze na vás, zda si vyberete nábytek z plastu, ratanu či kovu a podobně.

Jak si vybrat ideální zahradní nábytek

zahradny-nabytok-drevona
Kvalitní dřevěné židle do zahrady

Pokud patříte mezi ty, kterým až tak nezáleží na vzhledu a kteří nemají velké finanční obnosy, tím správným nábytkem pro vás je plastový zahradní nábytek. Jeho výhodou je, že nevyžaduje téměř žádnou údržbu, je lehký a vhodný do jakéhokoliv počasí. V případě, že se vám plastový nábytek v zahradě nelíbí, dobrou volbou je dřevěný nábytek. Takový nábytek má příjemný přírodní vzhled a i dlouhou životnost. Co se starostlivosti a údržby týče, je náročnější než plastový.

Mezi nejčastěji vybíraný dřevěný nábytek patří ratanový. Jeho výhodou je pevnost, pohodlnost a odolnost vůči vlivům počasí. Levnější alternativou ratanového nábytku je nábytek z umělých polyetylenových vláken. Asi nejdražší a nejnáročnější volbou, co se údržby týče, je kovový nábytek. Někomu se může zdát kovový nábytek nepříliš vhodný do zahrady, ovšem v kombinaci s textiliemi či dřevem může vypadat opravdu skvostně. Mezi nejčastěji vybíraný kovový nábytek patří hliníkový.

Různé využití nábytku v zahradě

zahradní nábytek - altán
Pokud máte dostatečně velkou zahradu, dopřejte si třeba altán

Zahradní nábytek může mít různé podoby (stabilní a přenosný) i využití (sezení, stolování, ležení u bazénu nebo houpání). Stejně tak jako v interiéru, nesmíte ani v zahradě zapomínat na to, že nábytek je potřeba vybírat tak, aby ladil s ostatním vybavením zahrady, případně se stylem zahrady.

Pokud máte například romantickou zámeckou zahradu, kovové sezení je vhodnou volbou. Naopak do moderní zahrady se zase může hodit spíše nábytek plastový či ratanový.