Náš předcházející článek se věnoval tématu, jak zvládnout malování bytu během pracovního týdne. Problémem však bylo, že v první části jsme vám nabídli pouze program na první čtyři dny. Pokud tedy chcete vědět, jak vše dopadne a co se zbylými třemi dny, přečtěte si dnešní článek.

V pátek ochrana nábytku a tmelení stěn

malování bytu
Malování bytu – preferujete teplé odstíny barev …

V pátek až se vrátí domů z práce, jako první hned vytáhněte fólii a přikryjte jí všechny kusy nábytku, které ještě zůstaly v místnosti, kde budete malovat. Bylo by vhodné, abyste kromě nábytku zakryli také podlahu místnosti. Nikdy nevíte, co se může stát, a věřte nám, že dostávat barvu z podlahy není žádná legrace. Následně začneme připravovat stěny na samotné malování.

Prvním krokem je zarovnání povrchu stěn tmelem. Po něm můžete malířskými páskami oblepit zásuvky, vypínače, případně i zárubně či okna. Jednoduše řečeno – doporučujeme vám zakrýt všechno, co byste mohli během malování zašpinit. Když tmel zaschne, můžete začít s přípravou penetračního nátěru. Natřete jím stěny, ale nezapomeňte ani na strop. Potom máte až do sobotního rána čas jenom pro sebe, protože je důležité, aby základní nátěr schnul minimálně 12 hodin.

Malování bytu v sobotu ráno

Sobotu začneme malováním stěny základní bílou barvou. Tou opět překryjeme stěny i strop. Schnutí nátěru záleží čistě od kvality barvy. Nejkvalitnější barvy vám uschnou v průběhu 60 minut, naopak v případě méně kvalitních se vám může stát, že si na úplně zaschnutí počkáte třeba i půl dne. Jakmile vám základová barva zaschne, můžete se konečně pustit do malování vámi vybranou barvou.

malování bytu
… nebo raději studené odstíny?

Ještě před samotným nátěrem si nejdříve musíte natřít prostory kolem zásuvek, vypínačů a podobně. K tomu vám poslouží tenčí štětec. Pokud máte všechny tyto prostory obtáhnuty a nabarveny, konečně na řadu přichází samotné malování stěny, tak jak ho znáte. Pokud jste si vybrali sytější nebo tmavší barvy, může se vám zdát, že po nánosu barvy na zeď je barva někde tmavší a jinde světlejší. Nenechte se však zmást. Jedná se pouze o optický klam a případné nedokonalosti se projeví až po plném zaschnutí barvy. Pokud jste dokončili první nátěr, nemáte ještě hotovo. Ještě je potřeba udělat nátěr druhý, ten si však pro jistotu nechte až na neděli.

Neděle – celkově nový byt!

I když ještě nebude barva na 100% zaschnutá, můžete se v klidu pustit do odstraňování nalepených malířských pásek a fólií. Následně umístěte nábytek zpět na svá místa. Pokud však chcete radikální změnu, můžete se rozhodnout pro jiné rozmístění tak, abyste si připadali jako v úplně novém bytě. No a tímto posledním krokem končí vaše týdenní malování!

Info o profesionálním malování bytů ZDE.