Jak se dostat po zimě do dobré formy a kondice? Čerstvý vzduch, zahrada a práce v zahradě vám k tomu určitě pomohou. Navíc lehce překonáte i jarní únavu, odstraníte stres a budete se moct z budoucích rozkvetlých květů, úrody zdravé zeleniny a ovoce. Co je nejdůležitější hned z jara udělat a jak vlastně vůbec začít? Přesně na tyto otázky dostanete odpověď, pokud si přečtete následující článek.

Zmapování situace a příprava zahrady


Když nám už na dveře klepe jaro, měli byste uskutečnit důkladnou prohlídku zahrady a zjistit, co je potřeba opravit, upravit, přesadit nebo zrenovovat. Pokud uskutečníte prvotní prohlídku zahrady po zimě a všechno sedí, můžete začít přemýšlet nad vašimi plány nebo sny, které chcete zrealizovat v nové sezoně. K tomu, abyste si však mohli vysadit plody každoroční, ale i nové, potřebujete si obstarat dostatečný počet semen. Následujícím krokem je jarní úklid zahrady. Pokud tento krok splníte, nic už vám nebrání v tom, abyste se pustili do výsadby.

zahrady-8
Jedním z prvních kroků je důkladné vyčištění zahrady

Výsadba a řez ovocných a okrasných stromů a keřů

Při výsadbě dřevin ze zahrady nesmíte zapomínat na zohlednění půdních a světelných nároků jednotlivých rostlin. Dalším důležitým aspektem, který musíte brát do úvahy, je velikost rostliny a tudíž místo, které potřebuje ke svému růstu a životu. Dále nezapomínejte odstraňovat suché a poškozené větvičky a vykonávat prosvětlovací a omlazovací řezy.

Předpěstování přísad

Už v únoru byste měli začít s vyséváním rajčat, paprik a předpěstováváním letniček s dlouhou dobou klíčení. Přísady předpěstováváme na okenním parapetu při teplotě 20°C, případně, pokud vlastníte skleník, tak tam. Pokud už jsou rostlinky dostatečně velké na to, aby byly schopné vydržet růst venku, nesmíte je rovnou přesadit. Je důležité, abyste rostlinky alespoň týden otužovali, aby si zvykly na venkovní chladnější podmínky. Pokud jste však nestihli fázi předpěstovávání, nemusíte si zoufat. Takto vyklíčené rostlinky si totiž můžete běžně koupit v obchodě pro zahrádkáře.

Příprava záhonů

Příprava záhonů spočívá v tom, že musíte odstranit zimní ochranu rostlin, kypříte a přihnojujete půdu (nejlépe vlastním kompostem) a odstraňujete plevel. Do přípravy vaší okrasné zahrady se však pusťte až tehdy, když je půda úplně rozmrznutá a poměrně suchá. Pokud jsou tyto podmínky splněny, můžete se pustit do výsadby prvních plodin, a těmi jsou mrkev, cibule, ředkvička, salát, špenát a mák.

zahrady
Se sázením počkejte, dokud půda rozmrzne

Péče o trávník

Trávníku po zimě pomůže důkladné provzdušnění, a právě proto byste měli odstranit veškerý mech, plevel, odumřelé rostliny a listí. Tímto krokem vlastně kořenům rostlin zajistíte pravidelný a dostatečný přísun živin a vláhy z půdy. Pokud je váš trávník v takovém stavu, kdy už mu není pomoci, toto období je tím vhodným, kdy si můžete trávník založit nový. Ovšem důležitým krokem, který musíte udělat před samotnou výsadbou je to, že rovněž musíte trávník zkypřit a přihnojit. Rozhodně se nevyplatí šetřit na substrátech. Trávník přece budete mít na zahradě minimálně po jednu sezonu a určitě chcete, aby byl po celou tu dobu pěkně zelený a kvalitní.

Různé rady a nápady najdete například i na této stránce.